Bieg Żołnierzy
08-10-2018
28 września 2018r. saperzy 2. Stargardzkiego batalionu saperów zorganizowali bieg sztafetowy na dystansie 107 km czcząc 100-lecie odzyskania niepodległości. W biegu uczestniczyli również uczniowie pierwszych klas II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie, którzy, na co dzień współpracują z batalionem. Bieg rozpoczął się w „czerwonych koszarach”, przebiegał przez trzy powiaty – stargardzki, pyrzycki i myśliborski, i zakończył się w Gozdowicach przy Pomniku Saperów i Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych.
Przed biegiem, podczas uroczystej zbiórki o godzinie 04.45 na której Dowódca batalionu podpułkownik Mirosława ZYBER przywitał uczestników biegu oraz Dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Piotra TRYTKA, który dał sygnał zawodnikom do startu. Przed startem Dowódca Brygady i Dowódca batalionu wręczyli biegaczom flagi w barwach narodowych i saperskich, które towarzyszyły żołnierzom podczas biegu aż do mety.
W swoim wystąpieniu Dowódca batalionu powiedział do uczestników biegu: „Tym biegiem oddajemy hołd żołnierzom saperom i wszystkim bohaterom, którzy ponad 100 lat temu przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, hołd bohaterskim saperom, którzy walczyli w bitwie pod Kaniowem w 1918r. i z których później sformowano 2. Pułk saperów kaniowskich w Puławach, którego tradycje dziedziczy nasz batalion. Pamiętamy również o wszystkich saperach II Rzeczypospolitej, wszystkich frontów II wojny światowej i tym, którzy polegli na misjach pokojowych. Odzyskanie niepodległości rodziło się w trudach i wymagało wysiłku całego społeczeństwa. Dzisiejszy bieg jest wyrazem szacunku dla naszych przodków, oddaniem im hołdu. Ale jest też znakiem dla przyszłych pokoleń, że my żołnierze staliśmy, stoimy i stać będziemy na straży pokoju i niepodległości”.
Po 11 godzinach biegu przez malownicze rejony ziemi zachodniopomorskiej sztafeta dotarła do Gozdowic gdzie zakończono bieg. „Gozdowice to miejsce dla saperów szczególne. Tutaj w kwietniu 1945r. rozpoczęła się ostatnia wielka ofensywa II Wojny Światowej, w której wielu saperów oddało życie. Kilka kilometrów stąd 27 lutego 1945r. saperzy z 6. Samodzielnego Zmotoryzowany Batalionu Pontonowo-Mostowego wkopali pierwszy słup graniczny nad Odrą. Do dnia dzisiejszego na pamiątkę wydarzeń, które rozgrywały się w tych rejonach gdzie dzisiaj zakończyliśmy nasz bieg, wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto” – powiedział Dowódca batalionu na zakończenie biegu.
Ostatnim akcentem biegu było wręczenie każdemu uczestnikowi sztafety Certyfikatu uczestnictwa w biegu, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem „Chwała Poległym Saperom” i zwiedzanie Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach.
Po części formalnej wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku, które było ostatnim akcentem biegu.
Bieg udało się zorganizować i sprawnie przeprowadzić dzięki wsparciu i pomocy wielu osób spoza batalionu. Słowa podziękowania kierujemy do władz powiatów stargardzkiego, pyrzyckiego i myśliborskiego, Burmistrza gminy Mieszkowice Pana Andrzeja SALWY, Dyrektora Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych Pana Michała DWORCZYKA a także do stargardzkich policjantów i żandarmów, którzy towarzyszyli nam na trasie biegu.
Specjalne podziękowania kierujemy do naszego przełożonego, Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej Pana gen. bryg. Piotra TRYTKA, który dał sygnał do rozpoczęcia biegu i uczestniczył w jego uroczystym zakończeniu. Uczestnictwo i wsparcie Dowódcy Brygady to wielkie wyróżnienie honor i zaszczyt w tak ważnym dla nas saperów wydarzeniu, jakim był bieg „Saperzy w hołdzie niepodległej”. DZIĘKUJEMY!
Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości 28 września 2018 r., saperzy 2. Stargardzkiego batalionu saperów zorganizowali bieg sztafetowy na dystansie 107 km. W niecodziennej inicjatywie udział wzięli także uczniowie pierwszych klas II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie, którzy, na co dzień współpracują z batalionem.
Trasa biegu prowadziła przez cztery powiaty – stargardzki, pyrzycki, myśliborski, gryfiński. Bieg rozpoczął się w „czerwonych koszarach”, z kolei zakończenie miało miejsce w Gozdowicach przy Muzeum Pamiątek 1. Armii WP oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
Uczestnicy biegu zostali przywitani o godzinie 04:45 przez Dowódcę Batalionu ppłk. Mirosława Zybera oraz Dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Piotr Trytka. Biegacze otrzymali przed startem flagi w barwach narodowych i saperskich.
W swoim wystąpieniu Dowódca batalionu zwrócił uwagę „Tym biegiem oddajemy hołd żołnierzom saperom i wszystkim bohaterom, którzy ponad 100 lat temu przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, hołd bohaterskim saperom, którzy walczyli w bitwie pod Kaniowem w 1918r. i z których później sformowano 2. Pułk saperów kaniowskich w Puławach, którego tradycje dziedziczy nasz batalion. Pamiętamy również o wszystkich saperach II Rzeczypospolitej, wszystkich frontów II wojny światowej i tym, którzy polegli na misjach pokojowych. Odzyskanie niepodległości rodziło się w trudach i wymagało wysiłku całego społeczeństwa. Dzisiejszy bieg jest wyrazem szacunku dla naszych przodków, oddaniem im hołdu. Ale jest też znakiem dla przyszłych pokoleń, że my żołnierze staliśmy, stoimy i stać będziemy na straży pokoju i niepodległości”.
Po kilkunastu godzinach biegu przez malownicze tereny ziemi zachodniopomorskiej sztafeta dotarła do Gozdowic, gdzie przewidziano zakończenie imprezy. „Gozdowice to miejsce dla saperów szczególne. Tutaj w kwietniu 1945r. rozpoczęła się ostatnia wielka ofensywa II Wojny Światowej, w której wielu saperów oddało życie. Kilka kilometrów stąd 27 lutego 1945r. saperzy z 6. Samodzielnego Zmotoryzowany Batalionu Pontonowo-Mostowego wkopali pierwszy słup graniczny nad Odrą. Do dnia dzisiejszego na pamiątkę wydarzeń, które rozgrywały się w tych rejonach gdzie dzisiaj zakończyliśmy nasz bieg, wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto” – powiedział Dowódca batalionu na zakończenie biegu.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat uczestnictwa w biegu z okazji 100 lecia odzyskani niepodległości. Z kolei delegacja złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem „Chwała Poległym Saperom”.
Po części formalnej uczestnicy zwiedzili placówkę w Gozdowicach. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku, które było ostatnim akcentem biegu z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości.
Bieg udało się zorganizować i sprawnie przeprowadzić dzięki wsparciu i pomocy wielu osób spoza batalionu. Słowa podziękowania kierujemy do władz powiatów stargardzkiego, pyrzyckiego i myśliborskiego, Burmistrza gminy Mieszkowice Pana Andrzeja Salwy, Dyrektora Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych Pana Michała Dworczyka, a także do stargardzkich policjantów i żandarmów, którzy towarzyszyli nam na trasie biegu.
Specjalne podziękowania kierujemy do naszego przełożonego, Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej Pana gen. bryg. Piotra Trytka, który dał sygnał do rozpoczęcia biegu i uczestniczył w jego uroczystym zakończeniu. Uczestnictwo i wsparcie Dowódcy Brygady to wielkie wyróżnienie honor i zaszczyt w tak ważnym dla nas saperów wydarzeniu, jakim był bieg „Saperzy w hołdzie niepodległej”.